top of page

Akupunktura - jak przygotować się do zabiegu?Zabieg akupunktury to jedna z metod terapii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Polega na wbijaniu sterylnych, jednorazowych, niezwykle cienkich igieł w punkty akupunkturowe, znajdujące się na całym naszym ciele. W zależności od czynników patogennych, diagnozy oraz priorytetu leczniczego - odpowiednie punkty są dobierane. Terapeuta nie tylko musi znać położenie anatomiczne punktów, ale także ich funkcję oraz korelacje, jakie występują między nimi.


Podstawą w przygotowaniu się do terapii (dla pacjenta, jak i terapeuty) jest odpowiednia diagnostyka. Wykorzystujemy metody, takie jak: obszerny wywiad, obserwacja języka, metoda diagnostyczna z pulsu, obserwacja, palpacja, podstawowe badania (ciśnienie, temperatura, saturacja krwi - nasycenie tlenem) i inne. W naszym Gabinecie staramy się jak najlepiej poznać daną osobę i jej organizm, dlatego też ważne jest, abyście Państwo przy pierwszej wizycie wypełnili Kwestionariusz Pacjenta. Odpowiedzi na pytania w nim zawarte pomogą nam w budowaniu właściwej diagnozy oraz wybraniu odpowiedniej metody terapii. Kwestionariusz znajdziecie Państwo na stronie, w zakładce Pliki do pobrania.


Kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to ubiór. Ma być wygodnie i luźno. Najlepiej sprawdzi się luźna koszulka i dresy bez ściągaczy. Natomiast, jeżeli nie mamy czasu się przebrać, to nic się nie dzieje. W gabinecie jest możliwość swobodnego rozebrania się i przykrycia kocem. W pokoju zabiegowym zawsze panuje temperatura optymalna, natomiast dopasowujemy ją na życzenie klienta. Do tego, korzystamy z promienników podczerwieni, co znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniu. Proszę także o niezakładanie biżuterii czy dodatków, wyjęcie soczewek kontaktowych oraz o niestosowanie perfum czy balsamów zapachowych przed terapią.


Kolejna wskazówka tyczy się jedzenia oraz picia.

W miarę możliwości prosiłabym o unikanie napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyczne i inne) przynajmniej do 4 godziny przed wizytą oraz niespożywanie jakichkolwiek rzeczy, które mogą zabarwić język.

Aby uniknąć nudności, gazów lub zawrotów głowy polecam zjeść lekki posiłek, najlepiej do 2 godzin przed wizytą.

Z racji tego, iż terapia akupunkturą najczęściej wykorzystywana jest w celach przeciwbólowych, bardzo proszę o niezażywanie leków przeciwbólowych przynajmniej 4 godziny przed spotkaniem.

W sytuacji ostrej oczywiście możecie wspomóc się Państwo NLPZ, natomiast proszę pamiętać, by poruszyć tę kwestię z terapeutą.


Ostatnią podpowiedzią jest kwestia, co robić po wykonanym zabiegu.

Przede wszystkim, dajmy sobie czas na odpoczynek i możliwość regeneracji. Ciało otrzymało sygnał, a teraz dajmy mu działać. Proszę nie planować tego samego dnia co zabieg, wyjścia na siłownie, do klubu czy wykonywania czynności, które mogą obciążyć organizm. Najlepszym rozwiązaniem jest powrót do domu i pozwolenie sobie na coś tylko dla siebie.


Ciało reaguje na leczenie, w zależności od dolegliwości, protokołu leczniczego i innych zmiennych. Każdy reaguje inaczej. Jedni mają przypływ energii, drugich zaś może pochwycić senność. Jakkolwiek twój organizm zareaguje - to dobrze! Wręcz wspaniale, ponieważ czujesz sam/a zmiany, jakie zachodzą w organizmie, ergo - terapia działa. Jeżeli wystąpi u Państwa jakakolwiek reakcja budząca dyskomfort - proszę o skontaktowanie się z gabinetem w celu konsultacji. Proszę pamiętać, że w godzinach pracy gabinetu możecie Państwo dzwonić z pytaniami, ponieważ zależy mi na tym, by moi pacjenci nigdy nie pozostali sami. Tak jak wspomniane jest na stronie, jeżeli nie odbieram, telefonu to zapewne prowadzę terapię. Pozostawienie wiadomości głosowej lub SMS pozwoli mi na skontaktowanie się z Państwem.


W artykule zamieszczam grafiki, które podsumowują i uzupełniają treść artykułu, aby jeszcze w przeddzień wizyty mogli Państwo zapoznać się z poradami.


Serdecznie dziękuję za przeczytanie artykułu. W następnych postach czekać będą dla Państwa niespodzianki (np. hasła rabatowe), więc zachęcam do czytania i obserwowania profilu Gabinetu Terapii Komplementarnych na platformach społecznościowych.


Do zobaczenia!
Autorką artykułu oraz grafik jest Aleksandra Kłapcia.

Kopiowanie oraz rozpowszechnianie jego treści bez zgody autorki jest zabronione.


Treści na Stronie internetowej udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej.32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Bình luận


bottom of page