top of page

Majówkowe jedzenie daje się we znaki?

Na pomoc przyjdą nasze rodzime zioła!Na stole (a w sumie w zaparzaczu), na pewno nie powinno zabraknąć:

  • Prawoślazu lekarskiego Althaea of icinalis L.

Jest to bylina należąca do ślazowatych (malvaceae) i jak sama nazwa wskazuje, zawiera śluzy jako podstawowe składniki czynne, które w wodzie pęcznieją i tworzą roztwory koloidalne, które pokrywają błony śluzowe cienką warstwą. Wodny wyciąg z korzenia prawoślazu przyjęty doustnie w odpowiednio dużej dawce działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka, i to tym dłużej i skuteczniej, im wyższa jest kwasowość soku żołądkowego, gdyż śluz z tego surowca zwiększa swoją lepkość pod wpływem kwasu solnego.


  • Rdestu ptasiego Polygonum aviculare L.

To ziele zawiera przede wszystkiem flawonoidy, fenolokwasy i garbniki jako substancje czynne. Wyciągi wodne zwiększają dobową ilość wydalanego moczu, a wraz z nim usuwają z organizmu nadmiar jonów sodu i chloru, mocznika oraz innych szkodliwych produktów przemiany materii. Chroni to wątrobę przed toksycznymi metabolitami ustrojowymi. Korzystny wpływ ma także na ściany drobnych naczyń krwionośnych. Wyciągi podane doustnie zmniejszają stany zapalne błon śluzowych żołądka i jelit, ograniczają przenikanie wody ze ścian jelit do treści pokarmowej i działają przeciwbiegunkowo.


  • Rumianu szlachetnego Anthemis nobilis L.

Kwiat rumianu szlachetnego działa podobnie do rumianku pospolitego, jednak znacznie silniej działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego ze względu na obecność olejku, flawonoidów i pochodnych kumaryny. Łagodzi lub w zależności od dawki całkowicie niweluje ból wywołany skurczem jelit. Przywraca w przewodzie pokarmowym prawidłowe ruchy perystaltyczne i reguluje wypróżnienia. Wyciągi z kwiatów rumianku działają wiatropędnie, zmniejszają skłonności do wzdęć i ułatwiają przyswajanie pokarmów. Podane doustnie uśmierzają dolegliwości migrenowe oraz bóle nerwu nadoczodołowego.


Czerpmy z darów natury, a ilość majówkowych dań i napitków nie będą stanowić dla nas problemu. Pamiętajcie państwo, że zażywanie owych preparatów należy skonsultować z fitoterapeutą, ponieważ substancje czynne tych ziół wchodzą w reakcje z większościom leków (szczególnie trzeba uważać przy dysfunkcjach mięśnia sercowego oraz niewydolności nerek).


By bezpiecznie i skutecznie zastosować owe zioła, umów się na konsultację fitoterapeutyczną (na żywo lub on-line) i z lekkością świętuj wolny czas.29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page