top of page

Wisceralna terapia brzucha - w czym może pomóc?

Terapia wisceralna, inaczej opisywana jako CHIROPRAKTYKA WISCERALNA, została opracowana przez Aleksandra Ogułowa - lekarza medycyny ludowej i profesora.


Metoda swoje korzenie ma w niegdysiejszej guberni Wiatska (Syberia, Rosja). Przekazywana z pokolenia na pokolenie, teraz wykonywana przez kwalifikowanych terapeutów, dalej przyciąga uwagę medycyny swoją uniwersalnością i skutecznością w leczeniu.


By zrozumieć mechanizm działania terapii, warto spojrzeć na rodzaje czucia, jakimi są czucie kinetyczne i trzewne. Czucie kinetyczne, inaczej głębokie, odpowiada na poczucie ułożenia części własnego ciała. Jego receptory znajdują się w mięśniach, ścięgnach oraz stawach i dostarczają informację do mózgu o napięciu mięśniowym, a także o ucisku, rozciągnięciu, ustawieniu i ruchu części ciała względem siebie. Niezbędne jest to wykonywania skoordynowanych ruchów (także w koordynacji wzrokowo-ruchowej).

Natomiast drugi rodzaj, któremu się przyjrzymy to czucie trzewne - interoreceptorowe.

Jest odbierane za pomocą wisceroreceptorów, które znajdują się w narządach wewnętrznych. Są one pobudzane przez bodźce mechaniczne lub chemiczne. Procesy chorobowe toczące się w obrębie jakiegoś narządu wewnętrznego silniej pobudzają ten rodzaj receptorów i w ten sposób powodują odczuwanie bólu trzewnego. Co więcej, procesy patologiczne w powłokach ciała i układzie ruchu mogą wpływać na narządy wewnętrzne i ich związek ze sobą.

Jak wygląda to w praktyce? Na przykład, kiedy pojawia się skolioza odcinka lędźwiowego, której towarzyszy jednostronne, wzmożone napięcie mięśni, dochodzi do przemieszczenia narządów wewnętrznych w tym obszarze. Jednocześnie, działanie tych narządów, a szczególnie ich współdziałanie z innymi narządami ulega zmianie.

Z odwrotnej strony: jeśli działanie narządów wewnętrznych pogorszyło się, osoba przybiera wygodną pozycję, by go nic nie uwierało - co za tym idzie - zmienia całą pozycję swojego ciała, np.: u osób z przewlekłą chorobą nerek zaobserwowano, iż te osoby unoszą bark po tej samej stronie, co chora nerka. Inny przykład, to kiedy choroba płuc powoduje powstanie kifozy w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Podczas diagnostyki poprzedzającej terapię, bierzemy pod uwagę wszystkie te możliwości.


Masaż wisceralny wpływa na oba rodzaje czucia.


Oprócz tego, iż sama palpacja brzucha to wspaniałe narzędzie diagnostyczne, to sam masaż:

 • polepsza się mikrokrążenie ogólne i miejscowe

 • działamy tutaj przeciwko niedokrwieniu tkanki

 • stymulujemy motorykę mięśni gładkich

 • przywracamy funkcję drenowania narządów wewnętrznych

 • działamy przeciwobrzękowo ogólnie i miejscowo

 • polepsza się energorehabilitacja miejscowa i ogólna

Obszary i narządy, które masujemy, w tak zwanym pierwszym kręgu (pierwszej turze masażu) to:

- Zwieracz Oddiego

- Drogi żółciowe

- Pęcherzyk (woreczek) żółciowy

- Trzustka

- Wątroba

- Śledziona

- Żołądek

- Obszar krezki jelita cienkiego


Jak widzicie Państwo - wszystkie narządy potrzebne do podstawowego, prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Co ciekawe, terapia poprawia stan narządu masowanego i następnego w kolejności, natomiast nigdy odwrotnie. Zachodzi tutaj zasada: Najpierw otwieramy bramę, a później wypuszczamy konie. Co jest po prostu logiczne - najpierw likwidujemy skurcz zwieracza Oddiego, udrażniamy drogi żółciowe a na końcu pobudzamy wydalanie żółci z woreczka - w tedy zabieg jest bezpieczny i efektywny. Wykonanie masażu w innej kolejności może doprowadzić do poważnych powikłań.


W czym może pomóc terapia?


Przede wszystkim w :


- leczeniu stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego

- zapaleniu trzustki

- stanach zastoinowych wątroby

- zapaleniu oskrzeli

- chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy

- zapaleniu jelit

- przewlekłych zaparciach

- stanach zastoinowych nerek

- stanach zastoinowych w miednicy małej

- zaburzeniach płuc i serca

- chorobach tarczycy

- wydalaniu kamieni pęcherzyka żółciowego

- i wielu innych schorzeniach


Jakie jeszcze korzyści może przynieść Terapia Wisceralna?

 • Łagodzi przebieg wielu chorób pobudzając w organizmie fizjologiczne mechanizmy samouzdrawiania.

 • Poprawia pracę pęcherzyka żółciowego, co zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych.

 • Poprawia pracę wątroby oraz trzustki.

 • Poprzez rozluźnianie zwieracza Oddiego reguluje wpływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy, przez co poprawia pracę jelita cienkiego i grubego, pozytywnie wpływając na cały proces trawienia.

 • Stosowana z wyprzedzeniem zapobiega powstawaniu stanu zapalnego wyrostka robaczkowego.

 • Poprawia pracę nerek i pęcherza moczowego.

 • Narządy wewnętrzne połączone są powięziowo z poszczególnymi segmentami ruchowymi kręgosłupa. Rozluźnianie tych połączeń wpływa w bezpośrednio na poprawę kondycji całego kręgosłupa.

 • Rozluźnianie jelita cienkiego i grubego (powstaje z nich około 95% serotoniny, znajduje się w nich około 80% komórek odpornościowych), wpływa na poprawę kondycji psychicznej pacjenta oraz na stan jego zdrowia.

Podstawą do tego, by stwierdzić, czy możemy się poddać takiej terapii jest odpowiednia diagnostyka.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! Chętnie odpowiem na twoje pytania.Treści na stronie internetowej udostępniane są wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych i nie stanowią porady medycznej.


70 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page