top of page

Konchowanie - dlaczego jest skuteczne?

Inaczej nazywane Laryngologią alternatywną - konchowanie, lejkowanie, świecowanie, tutkowanie - to zabiegi, które wykonywane były i są na całym świecie, pod innymi nazwami.

To sprawdzona przez stulecia metoda naturalnego leczenia wszelkich schorzeń laryngologicznych (i nie tylko).


Ucho - jak jest zbudowane?

Bardzo złożona w anatomicznej budowie struktura, odpowiada nie tylko za zmysł słuchu, ale także równowagi. Ucho znajduje się we wnętrzu kości skroniowej, oczywiście poza małżowiną uszną. Składa się z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego.W uchu środkowym można wyodrębnić jamę bębenkową połączoną z gardłem trąbką słuchową. Połączenie to jest bardzo ważne dla prawidłowej czynności ucha. Jama bębenkowa zawiera trzy kosteczki słuchowe, które ją łączą z uchem wewnętrznym. Komórki zmysłu słuchu oraz równowagi znajdują się właśnie w uchu wewnętrznym.


Zatoki - budowa i funkcje

Nos składa się z kości i chrząstek. Jama nosowa jest podzielona przegrodą nosową na dwie jamy - prawą i lewą. Z tyłu obie jamy nosa łączą się z gardłem. W błonie śluzowej nosa umiejscowienie są gruczoły. Gdy produkują nadmiar wydzieliny, powstaje objaw zwany -katarem. Przestrzenie powietrzne charakteryzujące się zmienną osobniczo wielkością i kształtem, pokryte błoną śluzową nazywamy zatokami przynosowymi. Mają one ujście do jam nosa i wraz z jamą nosową stanowią początek układu oddechowego.Gardło to miejsce, gdzie układ oddechowy prowadzący z nosa krzyżuje się w układem pokarmowym rozpoczynającym się od jamy ustnej. W obrębie gardła występuje rozbudowany układ chłonny, nazywany migdałkami podniebiennymi, gardłowymi oraz językowymi. Migdałki stanowią barierę biologiczną, która chroni nasz organizm przed zakażeniem.


Krtań złożona jest z elementów chrzęstnych, które łatwo wyczuć, a nawet zauważyć w połowie długości szyi. W górnej części krtań łączy się z gardłem, a od dołu - z tchawicą. Wewnątrz krtani występują fałdy głosowe, zwane także strunami głosowymi. Gdy struny głosowe są napięte, a strumień wydychanego z płuc powierza przeciska się między nimi, powstaje dźwięk.


Jak działa konchowanie?

Wykorzystujemy tutaj efekt tzw. kominowy. W kanale ucha spalana jest koncha (świeca, rożek) i wytwarza się podciśnienie. Spalany wosk generuje ciepło, które stymuluje punkty akupunkturowe na uchu (jest ich ponad 200). Ponadto, temperatura i substancje czynne wosku pszczelego oraz zioła i olejki eteryczne oddziałują bezpośrednio na kanał słuchowy i głowę, a przez to - na cały organizm.


W czym może pomóc konchowanie?

 • Zrelaksowaniu się, kiedy czujemy szczególnie napięcie w obszarze głowy i szyi

 • Wyleczy ostry stan zapalny zatok oraz usunie nieżyt nosa

 • Pomoże przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przy chronicznym zapaleniu zatok, krtani, nieżycie nosa, katarze siennym, astmie oskrzelowej.

 • Usunie podrażnienia w uszach i zatokach, leczy większość schorzeń laryngologicznych.

 • Usuwa szumy uszne i dzwonienie w uszach oraz poprawia słuch.

 • Reguluje ciśnienie śródczaszkowe - wyrównuje ciśnienie zatok i błony śluzowej

 • Daje uczucie lekkości w okolicy głowy - niesamowite uczucie ''przewietrzenia głowy''

 • Zmniejsza lub nawet usuwa bóle głowy - zwłaszcza przy migrenach

 • Aktywuje limfę i procesy metaboliczne (konchowanie pępka)

 • Przynosi ulgę przy uderzeniach gorąca - zwłaszcza przy menopauzie

 • Uśmierza stres i nadpobudliwość - działa kojąco i regenerująco na układ nerwowy, przez co stabilizuje emocjonalnie

 • Usuwa w sposób bardzo delikatny nadmiar woskowiny z ucha

 • Poprawia pracę zmysłów słuchu, węchu, wzroku, smaku - stosujemy zabiegi konchowania zwłaszcza przy rehabilitacji po-covid-owej

 • Wzmacnia energię życiową organizmu, poprawia odporność

 • Wzmacnia i oczyszcza energetycznie

 • Bardzo pomaga w terapii nerwicy (także roszczeniowej)

Jakie są przeciwskazania do zastosowania tej terapii?

 1. Aparat słuchowy oraz inne urządzenia znajdujące się na stałe wewnątrz ucha.

 2. Proteza ucha.

 3. Mocne uczulenie na produkty pszczele.

 4. Brak błony bębenkowej lub jej perforacja (podziurawienie/popękanie).

 5. Ostre zapalenie ucha, połączone z ropnym wysiękiem (w tym przypadku nie można zastosować ciepła - natomiast innymi metodami jesteśmy w stanie zaleczyć ostry stan zapalny i później przeprowadzić z pomocą świecowania pełną rehabilitację ucha).


Sami Państwo widzicie, że konchowanie jest nieocenioną pomocą przy leczeniu zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Dodatkowo zastosowanie aromaterapii, akupunktury oraz terapii próżniowej daje bardzo dobre i szybkie efekty.


Serdecznie zapraszam na konsultację i przypominam o możliwości zakupu Vouchera Prezentowego (na miejscu lub on-line).

841 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page